Operasyonel Yapı

NETEKS Teknoloji Ürünleri A.Ş.’nin tedarik ve dağıtım yapısı aşağıdaki gibidir.

1.Ürün Tedarik ve Dağıtım Yapısı:

Neteks Teknoloji, tedarikçilerden BT ürünlerini belirli fiyat ve vadelerde satın almaktadır. Bu ürünleri daha sonra son kullanıcıya ulaştıracak olan satış kanalına dağıtımını gerçekleştirmektedir.

1.1 Dağıtım Kanalı:

1.1.1. Sistem Bütünleştirici Bayiler Kanalı (Sistem Entegratörleri)

Bu kanal, çalıştırdığı personel sayısı bakımından, en az 100 ve üzerinde çalışanı olan şirketlerdir. Sektörde nispeten eski kuruluşlar içerisinde yer alırlar. Bu şirketlerin hedeflediği son kullanıcılar tamamıyla büyük kurumsal müşterilerdir. Özellikle servis, satış, ürün tanıma kabiliyetleri çok yüksek olan, sektörde tecrübe ve uzmanlık sahibi firmalardır. Bu kanaldaki şirketlerin temel hedefi yeni teknolojilerin kurumsal müşterilere adaptasyonunu sağlayarak müşterilerinin faaliyet gösterdikleri alanda daha rekabetçi olmalarını sağlamaktır.

Türkiye genelinde bu firmaların sayısı, şu an itibari ile 500’ü geçmemektedir.

1.1.2. Katma Değerli Bayiler

Bu bayiler çalışan sayısı olarak 25 - 100 çalışanı olan bayilerdir. Bu firmalar sermaye yapısı daha kısıtlı, fakat genç ve dinamik yapıları sayesinde hızlı karar alıp, maliyetleri düşük tutarak daha küçük kâr marjlarıyla iş yapabilmektedirler.

Dağıtıcı firmaların bu firmalara destekleri finans, lojistik ve ürün bilgileri üzerinedir. Bu firmaların üreticilerle yoğun bir ilişkileri olmamaktadır. Türkiye genelinde bu firmaların sayısı 500’ü geçmektedir.

1.1.3 Yetkili Servisler:

Bağlı bulunduğu veya temsil ettiği üretici ya da distribütör firmanın hizmetlerini, firma adına veren servislerdir. Ürünleri kurma, bakımlarını yapma, arıza giderme gibi görevleri olan bu işletmeler, Türkiye’de yaygın olarak faaliyet göstermektedir.

Türkiye geneline bakım onarım hizmeti sağlayabilme yeteneğine sahip olanlar olduğu gibi sadece bölgesel ve/veya belli ürünlere odaklanmış olan firmalar da mevcuttur. Türkiye geneline hizmet sağlayan firmalar marka bağımsız olmak üzere servis portföylerini geniş tutmaktadırlar.

1.1.4. Klasik Bayiler

Çalışan sayısı 5 - 25 kişiden oluşan küçük ve orta ölçekli firmalardır. Genellikle mevcut üreticilerin çözümlerini satarak hedef kitleleri olan KOBİ’ler ve ev pazarına hizmet sunarlar. Türkiye’de adet olarak, en az 4.000 – 5.000 civarında olup BT sektöründeki en fazla sayıyı oluşturan gruptur.

Bu firmalar %100 dağıtıcı firma kaynaklarıyla işlerini sürdürürler. Satışları, Markalı ürünlerden çok OEM (toplama ürünler) ürünleri ve çevre birimlerinden oluşmaktadır.

1.1.5. ISV (Bağımsız Yazılım Firması)

Çalışan sayısı çok değişken olabilen, bölgesel veya ulusal çapta faaliyet gösterebilen irili ufaklı firmalardır. Odaklandıkları iş alanlarında, müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik özel yazılımlar geliştirirler. Enerji, gıda, bankacılık, telekomünikasyon, sağlık, ulaşım gibi bireysel ya da kurumsal pazarda geniş bir kitleye yazılım veya çözümler sunmayı hedeflerler. Çalışan profili olarak,eğitim seviyeleri yüksek elemanlar istihdam etmektedirler Kullanıcı ihtiyaçlarının farklılaşması, işin yapılış biçiminin değişmesi, yeni teknolojilerin gelişmesi gibi birçok farklı nedenden dolayı oluşturdukları yazılımlarda yapılması gerekecek değişiklik ve geliştirmeyi takip ederler.

Genellikle Teknokentlerde yer alan bu bağımsız yazılım firmalarının Türkiye’de adet olarak, 1,000 civarında oldukları tahmin edilmekle birlikte gelişme potansiyeli en yüksek iş ortağı kanalıdır.

Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır. İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata ve yanlışlıktan
NETEKS Teknoloji Ürünleri A.Ş. sorumlu tutulamaz. © Copyright NETEKS Teknoloji Ürünleri A.Ş. Tüm hakları saklıdır.